Літо - чудова пора року, яка має багато спокус. Одна з них - це збирання дикорослих грибів, яке називають тихим полюванням. Однак, збираючи маслюки, лисички та опеньки, люди наражаються на небезпеку ризику вкинути до кошика отруйного гриба. Окрім цього, слід зауважити, що навіть умовно їстівні гриби мають властивості вбирати з землі весь спектр отруйних речовин, таких як ртуть, свинець, цинк, миш’як та ін. Тож їх вживання іноді закінчується трагічно - грибними отруєннями, а деколи й призводить до смерті людини.
Серед основних причин отруєнь - вживання отруйних грибів, неправильне приготування умовно їстівних грибів, вживання старих або зіпсованих їстівних грибів, вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації .
Зазвичай лікарі оцінюють гриби як продукт, який важко перетравлюється, тому страви з них не рекомендовано споживати дітям.
Аби вберегтися від ризику отруєння дикорослими грибами, варто дотримуватися таких порад:
· відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх на штучно вирощені печериці та гливи, які реалізовують в офіційних торговельних об’єктах;
· не купувати гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах.
Якщо ж Ви таки відправились до лісу збирати гриби, то обов’язково пам’ятайте наступне:
- ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте;
- остерігайтеся пластинчатих грибів;
- не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас;
- під час посухи грибів краще не брати взагалі, тому що у спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини;
- уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву;
- не вживайте сирих грибів;
- відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів (не менше 3) у підсоленій воді протягом 30 хвилин.
- готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.
- гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв дітям, також не можна вживати грибів вагітним та жінкам, які годують груддю;
- ніколи не застосовуйте «домашніх» методів визначення руйнівності грибів з використанням цибулини або срібної ложки - вони помилкові. Срібло темніше при взаємодії з амінокислотами, які є як у їстівних, так і в отруйних грибах, а колір цибулини змінюється під впливом ферменту тирозинази, який міститься в усіх грибах.
Побутує думка, що при споживанні грибів потрібно вживати алкоголь, мовляв, він нейтралізує грибну отруту. Але алкоголь у таких випадках не приймає, а лише ускладнює стан жертв, сприяючи всмоктуванню токсинів.
Не варто частувати грибами малих дітей – у дитячому організмі відсутні ферменти, які сприяють перетравленню грибного білка.
Якщо після проживання споживання грибів почуваєтеся Ви погано чи помітили ознаки грибного отруєння в собі чи у своїх близьких (нудота, блювання, головний біль, галюцинації, біль у тварини), зараз викликайте «швидку допомогу». До її входу можна проміти шлунок 1-2 літрами сольового розчину. Необхідно пити багато рідини.
Також при полегшенні стануть обов'язково звертатися до найближчого лікувального закладу. Тільки тільки розпочате лікування може зберегти Ваше життя та життя Ваших близьких! У жодному випадку не викидайте залишки грибів, після споживання яких про вірус захворювання відвертають - їх дослідження допоможе лікарям швидше застосувати вид відтрути, що потрапила до речовини.

Олександрійське районне управління
в Кіровоградській області
Сезон грибів відкрито: як уникнути отруєння